Tato monografie se zabývá tzv. novými psychoaktivními látkami, které představují aktuální jev na globální drogové scéně. Jde o látky, které nespadají pod mezinárodní úmluvy o kontrole drog a často ani pod legislativy kontrolující nelegáln í drogy v jednotlivých zemích.
Převážně jsou to látky vzniklé obměnou chemické struktury již známých a kontrolovaných drog, jejichž účinek také v zásadě napodobují. Představují však obdobné (a díky své novosti a nedostatku relevantních informací o nichčasto vyšší) riziko pro zdraví jejich uživatelů.
Nové psychoaktivní látky představují složitou výzvu pro všechny relevantní subjekty podílející se na realizaciprotidrogové politiky - tvůrce protidrogové politiky, pro které je obtížné vytvořit účinný mechanismus kontroly těchto látek, pro výzkum a monitoring, neboť jejich nabídka a konkrétní složení se rychle mění, i pro pomáhající služby, neboť ty často nedisponují relevantními informacemi a zkušenostmi s prací s uživateli těchto látek.Také proto představuje šíření informací o nových psychoaktivních látkách na všech úrovních drogové politiky základní podmínku úspěšného řešení problémů s nimi spojených. Tato monografie je příspěvkem ke zvýšení této informovanosti.
Zabývá se aspekty legislativního rámce a kontroly těchto látek, otázkami posuzování jejich nebezpečnosti, systémem rychlé výměny informací a varování, mírou a vzorci jejich užívání v populaci, nabídkou a v neposlední řadě metodami práce s jejich uživateli. Součástí této publikace je rovněž návrh postupu hodnocení rizik nové látky a návrh metodiky práce s uživateli nových psychoaktivních látek v pomáhajících službách.