Charles Explorer logo
🇨🇿

Česká tréninková verze Montrealského kognitivního testu (MoCA-CZ1) k časné detekci Alzheimerovy nemoci

Publikace na Ústřední knihovna, 3. lékařská fakulta |
2014

Abstrakt

Cíl: Naším záměrem bylo zjistit diagnostické charakteristiky Montrealského kognitivního testu (MoCA) v tréninkové podobě pro lepší administraci u pacientů s Alzheimerovou nemocí (AN) poprvé v českém písemnictví. Soubor a metodika: Záznamový formulář jsme obohatili o instrukce pro vyšetřovaného, instrukce k administraci a návod ke skórování.

Obsah a skórování zůstaly zachovány a odpovídají předchozí české verzi. Upravili jsme návod k administraci.

Zpětný překlad záznamového archu a návodu do angličtiny byl zkontrolován, schválen a nazván kanadským tvůrcem jako tzv. tréninková verze MoCA-CZ1. Tímto testem jsme vyšetřili 30 pacientů s již diagnostikovanou mírnou demencí způsobenou Alzheimerovou nemocí podle nových doporučení NIA-AA (78 +- 6 let, 13 +- 3 let vzdělání, 56 % žen) a 30 kognitivně normálních seniorů (NOS) podobného věku, vzdělání a pohlaví.

Výsledky: Oproti standardní verzi obsahují záznamové archy tréninkové české podoby MoCA-CZ1 navíc další informace, s nimiž předpokládáme snadnější a spolehlivější provádění a vyhodnocování testu. Celkové skóry MoCA-CZ1 byly významně nižší u pacientů s mírnou demencí způsobenou AN (18 +- 5 bodů) než u NOS (26 +- 3 body) (p < 0,00001).

Celkové skóry NOS nezávisely na věku, pohlaví a vzdělání. Při porovnávání obou skupin podle analýzy receiver operating curve byl zjištěn optimální hraniční skór {= 23 bodů se senzitivitou 87 % a specificitou 84 %.

Plocha pod křivkou byla 0,92. Závěry: Tréninková MoCA-CZ1 je volně dostupná na http://www.pcp.lf3.cuni.cz/adcentrum/testy.html.

Výsledek testu může přispět k dřívějšímu záchytu mírné demence způsobené AN, a to časnou detekcí kognitivního deficitu. Při používání tréninkové verze MoCA-CZ1 doporučujeme používat hraniční skór {= 23 bodů.