Výskyt poruch funkce štítné žlázy je častějš í u žen než u mužů ( nejméně 8:1), zatímco hyperfunkce je obvykle provázena obtěžujícími příznaky, snížená funkce probíhá mnohdy nepozorovaně, zvláště u starších osob. Dle recentních epidemiologických studií dosahuje prevalence nediagnostikovaných dysfunkcí 6-7%.
Struma bývala dříve především důsledkem nedostatku jodu. V ČR byl deficit jodu eradikován po roce 1950, takže strumu nacházíme již jen u starší populace.
Hyperfunkce štítné žlázy u seniorů bývá spíše důsledkem nodózní přestavby ve štítné žlázy nebo toxického adenomu než GB toxikozy. Léčba těchto stavů je nutná, negativní dopady na srdce a skelet jsou známé, dobré zkušenosti s léčba radiojodem tuto metodu předurčují k využití zvláště u starší populace.
Osoby s hypotyrozou musejí být léčeny a postup se neliší od osob mladých, je však nutné zahájit minimální dávkou levothyroxinu a zvyšovat zvolna , u velmi, velmi starých seniorů je mnohdy při kontrole přesného dávkování i aplikace léku nutná spolupráce s rodinou. Výskyt karcinomu štítné žlázy stoupá, operace je možná i u seniorů, vždy však na specializovaném chirurgickém pracovišti.