Úvod a cíl: Na základě odklonu lidské regenerativní medicíny od xenogenních materiálů jsme zkoumali, zda je mo žné efektivně expandovat kmenové buňky zubní pulpy dočasných zubů (SHED) v médiu, které obsahuje minimální množství fetálního telecího séra; čímž je snížena pravděpodobnost přenosu zoonóz a vzniku prionové infekce. V roce 2011, Karbanová a spol. dokázali, že takový protokol je použitelný pro kmenové buňky stálých zubů (DPSCs).
Naše hypotéza, že SHED by měly na stejné médium reagovat podobně vychází z faktu, že ač se od sebe tyto dvě populace buněk odlišují expresí povrchových znaků, sdílí místo vzniku a mají podobné niché. Metoda: Tři odlišné linie SHED, izolované pomocí enzymatické disociace, jsme kultivovali v médiu obsahujícím 2% fetálního telecího séra (FCS) až do Hayflickova limitu, čímž jsme prokázali jejich kmenovost.
Následná fenotypová analýza kultivovaných SHED vykázala vysokou pozitivitu znaků mezenchymálních kmenových buněk a, tedy hodnoty charakteristické pro SHED. Poté, co jsme ověřili, že testovaná metoda izolace ani médium zásadně neovlivňilo fenotyp naší buněčné populace, jsme tyto buňky úspěšně diferencovali v následující unipotentní buněčné typy: osteoblasty, adipocyty chondrocyty, neurální, endotheliální buňky a buňky kosterní svaloviny.
Výsledky: Naše data prokazují, že v porovnání s SHED kultivovaných v médiích s GREATER-THAN OR EQUAL TO 10% fetálního telecího séra, si i SHED izolované a kultivované za výše uvedených podmínek udržují vysoký proliferační potenciál, exprimují stabilní, ač o něco slabší pozitivitu povrchových znaků (v řádu 20%) a diferencují ve všechny doposud s nimi asociované buněčné typy. Závěr: Z našich výsledků vyplývá, že SHED jsou slibným a výjimečně dosažitelnou buněčnou populací, a to především pro neuroregenerativní medicínu.