Kolchicin je léčivo s velmi dlouhou tradicí, které bylo známé ji ž lékařům ve starověkém Řecku. Jeho protizánětlivé účinky se po léta uplatňovaly pouze v léčbě akutních atak dny a v prevenci serositidy u familiární středomořské horečky a Behçetovy choroby.
V posledním desetiletí však byla provedena řada randomizovaných studií, jejichž poznatky umožnily rozšíření indikace podání kolchicinu i pro některé formy perikardiálního zánětu. Data ze studií COPE a ICAP podpořila podávání kolchicinu v kombinaci s konvenční protizánětlivou terapií jako léčbu prvé volby u akutní idiopatické perikarditidy, výsledky studií CORE, CORP a CORP 2 potom u rekurentní perikarditidy.
Léčbu kolchicinem lze zvážit v pooperačním období jakožto prevenci postperikardiotomického syndromu (studie COPPS a COPPS 2) a též u tzv. posttraumatické perikarditidy. V terapii uvedených perikardiálních patologií je obecně doporučováno vynechat dříve užívané útočné dávky kolchicinu a od počátku podávat jen dávku chronickou, adjustovanou dle hmotnosti pacienta, a to po dobu několika měsíců dle dané indikace.
Tyto nové poznatky jsou shrnuty v posledních Doporučených postupech Evropské kardiologické společnosti pro onemocnění perikardu z roku 2015, v České republice jsou tato doporučení reflektována aktualizací Souhrnu údajů o přípravku pro přípravek Colchicum Dispert.