Učebnice je určena nejen pro studenty lékařských a zdravotnických fakult, ale i pro studenty pedagogických, sociálních a dalších humanitních fakult. Seniorská problematika a samotná gerontologie představuje oblast výrazně multidimenzionáln í, víceoborovou a mezioborovou.
Tím je též nadstavbové a vyžaduje základní znalosti, alespoň pojmové z řady oborů společenských i biologických včetně medicíny. Publikace z důvodu obsáhlosti tématu přináší studentům proto jen základní informace, které autoři chápou jako úvodní obeznámení studentů ze základy gerontologie.
Autoři definují základní pojmy jako je geriatrie a gerontologie, dlouhodobá péče a kvalita života, a to s přesvědčením na nárok plně emancipovaného života dlouhověkých spoluobčanů. Čtenáři naleznou i důležité informace z oblasti sociálního zabezpečení, mezinárodní srovnání dlouhodobé péče a předpokládaný vývoj zdravotního stavu obyvatelstva ve věku nad 65 let. Autoři se věnují i mezigenerační soudržnosti a jejich přesahy do sociální problematiky v přístupu ke starším občanům.
Text přináší aktuální pohled na otázky stáří a stárnutí a je tak užitečný jak pro pregraduální studenty, tak pro praxi v rámci celoživotního vzdělávání zdravotníků, pedagogů a pracovníků v sociálních službách i pracovníků v sociální práci.