Lékař pečující o pacienta s diabetem je velmi často konfrontován se současnou přítomností jak diabetu, tak snížené funkce ledvin. Protože nemocní s diabetem jsou ohroženi vznikem a rozvojem onemocnění ledvin v íce než ostatní populace, je třeba u nich po poklesu renální funkce aktivně pátrat.
Při poklesu glomerulární filtrace pod 60 ml/min (1 ml/sec) je třeba respektovat metabolické změny (vystupňování katabolizmu při progresi renální insuficience, snížený potenciál glukoneo- a glykogenogeneze, změny farmakokinetických vlastností léčiv - antidiabetik nevyjímaje). Pro ošetřujícího lékaře pacienta s diabetem je nezbytné solidní povědomí o mechanizmu účinku antidiabetik a jejich metabolizmu, aby nedošlo k poškození pacienta nežádoucími účinky terapie, především pak hypoglykemií a lékovými interakcemi.
Terapie diabetu se stala mezioborovým problémem, jehož řešení se účastní i nefrolog. Role nefrologa je v péči o pacienty s diabetem široká - není omezena jen na terapii renálních komplikací diabetu a na pomoc s výběrem vhodného antidiabetika podle úrovně renální funkce, zahrnuje i verifikaci renální diagnózy a vyloučení jiné či koincidující nefropatie.