Ve dnech 1. až 5. července 2016 pořádal Ústav profesního rozvoje pracovníků ve školství jako každý rok konferenci "Letní škola historie" pro učitele dějepisu a dalších společenskovědních předmětů. Tato LŠH byla již 29.
Tentokrát byla tato akce souč ástí oslav 70. výročí založení Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, zahájil ji nový děkan Pedagogické fakulty UK prof. Michal Nedělka a prorektorka UK prof.
Radka Wildová. Na konferenci přednášelo 16 předních odborníků z vysokých škol a výzkumných ústavů.
Program LŠH byl zaměřen na čtyři základní tematické okruhy: - 700. výročí Karla IV., jeho osobnost, umění jeho doby. - Obecnější problematika islámu, vztah islámu, židovství a křesťanství. - Další okruh byl zaměřen na USA: "Otcové zakladatelé", válka Severu proti Jihu, původní obyvatelstvo - až po "politický systém USA", včetně otázek probíhající prezidentské volební kampaně. - Poslední den byla témata zaměřena na didaktiku dějepisu. Dále byla přednesena také pojednání o významu učitelské profese, přednášky o politickém vývoji v Rakousku-Uhersku za vlády Františka Josefa I., o "Alžbětinské Anglii" nebo pojednání "výuka dějepisu a historická geografie".
Celkem bylo předneseno 16 odporných přednášek s následnou diskusí Součástí letní školy jsou každodenní historické procházky Prahou. Do letní školy patří i komentované exkurze.
V r. 2016 to byla výstava "Karel IV." a dále prohlídka expozice zaměřené na stavitelství a řemesla v době Karla IV. v Národním technickém muzeu, koncipována pro žáky základních a středních škol. Účastníci obdrželi sborníky studií, jejichž témata byla prezentována na předcházející letní škole, a další studijní a informační materiály. Letní škola historie se konala na Filosofické fakultě UK.