Příspěvek se soust ředí na podnikatelské strategie cementáren Perlmoos a Králův Dvůr, které se před rokem 1918 vyprofilovaly coby dominantní hráči na předlitavském trhu s cementem a výrazně tak ovlivnily vývoj odvětví ve středoevropském prostoru. Úvodní část se zaměřuje na počátky cementářských koncernů Perlmoos a Králův Dvůr v kontextu probíhajícího transferu technologií a "know-how" z vyspělých západních oblastí (Velká Británie, Německo) do prostoru habsburské monarchie. Jádro příspěvku tvoří komparativní analýza podnikatelských strategií Perlmoosu a Králova Dvora (marketingové, investiční, kooperativní a koluzivní strategie).
Text pracuje s tradičními metodami business history, jejichž prostřednictvím posuzuje efektivitu podnikání obou firem (produkce, ziskovost a finanční analýza bilančních výsledků). Podnikatelské strategie Perlmoosu lze identifikovat jako chování "tržního vůdce" a Králova Dvora coby "tržního vyzyvatele".
Obě firmy byly pro investory srovnatelně rentabilní, Králův Dvůr však rostl v posledních předválečných letech rychleji než Perlmoos. Bezprostředně před první světovou válkou se tak dostával do pozice, kdy se mohl s Perlmoosem utkat o post nejsilnějšího hráče na trhu.
Dezintegrace jednotného celního prostoru po roce 1918 ale tomuto vývoji zabránily.