Výstava pojednává na šestnácti venkovních panelech o historii nadace hraběte Straky a o osudu budovy, jež po Strakově akademii nese jméno. Seznamuje tak veřejnost s dějinami instituce, již většina lidí zná jako sídlo Úřadu vlády ČR, a představuje její bohatou minulost.
Výstavu pořádá Úřad vlády České republiky ve spolupráci s Národním archivem, Archivem hlavního města Prahy, Muzeem hlavního města Prahy, Národním technickým muzeem, Národním památkovým ústavem a Novým Městem nad Metují. Původně byla Strakova akademie vzdělávací institucí, určenou nemajetným synům českých šlechtických rodů.
Základ myšlence podpory nemajetných českých šlechticů položil hrabě Jan Petr Straka z Nedabylic ve své závěti z roku 1710, ve které určil, aby byla v případě vymření rodu Straků po meči založena nadace, která by díky svým výnosům dbala na výchovu a vzdělání českých nemajetných šlechticů. Po složitém jednání s vídeňskými úřady, po více než sto letech došlo k naplnění původního záměru a zahájení řádného fungování Strakovy akademie.
Studium ve Strakově akademii bylo prestižní záležitostí, o kterou byl v době jejího rozkvětu velký zájem. Mezi chovance patřil například známý prvorepublikový herec Theodor Pištěk.