Progresivní vývoj diagnostických a terapeutických postupů v rámci intenzivní péče v posledních letech vedl vcelku logicky k zahájení vysokoškolské výuky určené zdravotním sestrám působícím v tomto oboru. Absence učebnice domácí provenience, zaměřené na charakteristiky akutních stavů napříč jednotlivými lékařskými obory, vedla k rozhodnutí připravit učební texty, které by m.j. reflektovaly konvence i podmínky intenzivní péče praktikované u nás.
Před editory učebnice tak stálo několik úkolů: velmi stručnou formou zopakovat základy anatomie a fyziologie; pokusit se v obecné části shrnout principy práce vztahující se m.j. k organizaci akutní péče, řízení kvality, manipulaci s přístrojovou technikou, vzdělávání a kompetenci sester specialistek i etickým aspektům jejich práce; a konečně zpracovat speciální část s takovou mírou respektu ke všem základním oborům, aby byla vyloučena asymetrie rozsahu. Obsáhnout byť jen základy současné intenzivní péče je úkol mimořádně náročný.
Nejen proto se editoři obraceli na odborníky, kteří mají s jednotlivými úseky specializované péče dlouholetou osobní zkušenost. V obecné části učebnice jsou kapitoly zaměřené na organizaci akutní péče, vzdělávání a kompetence sester-specialistek, ale rovněž na principy řízení kvality, zásady ošetřovatelského procesu v intenzivní péči, etické aspekty a podmínky používání zdravotnických přístrojů a prostředků.
Je tím zdůrazněn celkový pohled na kriticky nemocného bez ohledu na vyvolávající příčinu. Část speciální se věnuje diagnostice a léčb ě jednotlivých akutních stavů v základních lékařských oborech. Jde tedy o snahu komplexně shrnout v jedné učebnici současné trendy péče o závažné akutní stavy.