Změny v charakteru demografické reprodukce, související mj. se snižováním plodnosti a se zvyšováním věku matky při narození dítěte, lze v České republice pozorovat již několik desetiletí. Kombinace stálého odkládání těhotenství a snižující se plodivosti s věkem ženy pak vede k nárůstu počtu žen, které vyhledávají léčbu pomocí reprodukční medicíny.
Podíl dětí narozených díky metodám asistované reprodukce se v České republice pohybuje kolem nezanedbatelné úrovně 3,5 %. Aplikace metod asistované reprodukce tak dává možnost realizace plodnosti u neplodných (částečně neplodných) párů či kompenzace klesající plodnosti kvůli snižování plodivosti, která je spojena s odkládáním rození dětí do vyššího věku.
Diskutovaným důsledkem rozšíření metod asistované reprodukce je také prudký nárůst podílu porodů vícerčat, který se znatelně projevil rovněž v České republice. Význam asistované reprodukce pro úroveň porodnosti (především starších žen) neustále roste.
Naopak trend zvyšování podílu vícečetných porodů byl v České republice, v souvislosti se snahou snižovat počet transferovaných embryí během jednoho cyklu asistované reprodukce, již pravděpodobně zastaven.