Charles Explorer logo
🇬🇧

Modely zašuměných kanálů, které překonává mluvený jazyk

Publication at Faculty of Arts |
2016

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Jazyk (jakožto metoda komunikace) je robustní systém, který musí být schopen překonat různé druhy zašuměných kanálů (v shannonovském smyslu). Současná kvantitativní lingvistika bere v úvahu teorii informace a uvědomuje si, že existují různé vlastnosti jazyka, jež fungují jako redundance, čímž pomáhají onen šum překonat.

Abychom mohli správně postavit model jazyka a komunikace, je tedy potřeba také správně namodelovat různé typy zašuměných kanálů, které do komunikace mezi lidmi vstupují. Lidově řečeno, některé zvuky při hovoru ruší více a jiné méně.

Nejde při tom jen o jejich spektrum, ale i o jejich (ne)náhodnost, periodicitu a jiné vlastnosti, které si blíže představíme. V příspěvku budeme prezentovat jak novou teorii, která umožňuje predikovat, které zvuky ruší víc a které míň, tak její metodologické uchopení včetně výsledků její aplikace na reálná data.

Příspěvek se bude skládat ze čtyř částí: První část zkoumá několik známých modelů (Shannon 1948, Gilbert 1960) zašuměného kanálu a zavádí několik modelů nových (Milička 2015). Tyto modely jsou porovnávány s typickým reálným šumem, který narušuje lidskou komunikaci, a jejich parametry jsou fitovány na reálná data, která byla získána během vytváření mluveného korpusu BANÁT (Vyskočilová 2014).

Recipientova schopnost filtrovat nejrůznější šumy je predikována s ohledem na teorii informace. Tyto teoretické predikace jsou srovnávány pomocí percepčních testů s reálnými schopnostmi českých mluvčích.