Trametinib patří do skupiny selektivních inhibitorů mitogenem aktivované proteinové kinázy 1 a 2 (MEK1, MEK2). Tato kináza je součástí kinázy regulované extracelulárním signálem (MAP) ovlivňující buněčnou proliferaci, diferenciaci a transkripci.
Kináza MAP je trvale aktivována přítomností mutace v genu BRAF, která je nejčastěji detekována v buňkách maligního melanomu. Trametinib se užívá k perorálnímu podávání u pacientů s neresekovatelným či s metastazujícím (pokročilým) melanomem s přítomností mutace v genu BRAF, a to jak v monoterapii, tak v kombinaci s inhibitorem BRAF dabrafenibem. Účinnost léčby byla ověřena v multicentrických randomizovaných klinických studiích fáze III jak v monoterapii, tak v kombinaci s dabrafenibem.
V monoterapii byl účinek trametinibu srovnáván s chemoterapií, v kombinované léčbě s dabrafenibem byla účinnost trametinibu porovnávána s inhibitory BRAF v monoterapii. Výsledky dostupných studií dokládají, že trametinib v monoterapii a v kombinaci s dabrafenibem oproti srovnávané léčbě významně ovlivňuje jak celkové přežívání pacientů s pokročilým melanomem, tak i dobu přežití do progrese onemocnění.
V současnosti se trametinib nejvíce využívá v kombinaci s dabrafenibem pro oddálení vzniku rezistence k terapii inhibitory BRAF. Trametinib, a to především v kombinované terapii s dabrafenibem, zaujímá v dnešní době přední místo v nových léčebných schématech u pokročilého melanomu.