Jednu z nejvýznamnějších inovací farmakoterapie v posledních letech představuje zavedení nových antikoagulancií, která v některých indikacích začínají vytlačovat dosavadní zlatý standard antikoagulační terapie - kumariny, v našich podmínkách warfarin. Při zahajování a vedení léčby novými antikoagulancii je však třeba zohlednit úroveň renálních funkcí.
Ukazuje se, že přibližně třetina pacientů s fibrilací síní trpí významným onemocněním ledvin a že prevalence fibrilace síní narůstá s další progresí renální insuficience. Snížená renální funkce je rizikovým faktorem vzniku tromboembolických příhod, ale zvyšuje i riziko krvácení.
Léčba warfarinem je obecn ě riziková, u pacientů s onemocněním ledvin přinášejí další riziko cévní kalcifikace, kalcifylaxe a také relativně nově popsanou komplikaci - warfarinem indukovanou nefropatii. Vzhledem k těmto rizikům je velká část pacientů s pokročilejší renální insuficiencí a fibrilací síní ponechána bez účinné antikoagulace.
Nová antikoagulancia by mohla i u nemocných s pokročilejší renální insuficiencí představovat účinnější a méně rizikovou možnost prevence vzniku tromboembolických stavů.