Výstava Jindřicha Štreita je pořádaná k sedmdesátým narozeninám autora a představuje soubor originálních fotografií z let 1980 - 1989 na fotografickém papíře "dokument". Pojem dokument chápeme jako určitým způsobem zaznamenanou informaci, historickou událost či stav nějaké věci.
Fotografie Jindřicha Štreita v této podobě zde prezentované ale tuto rovinu značně překračují. Nejsou totiž pouze prvoplánově záznamem od dané situace odtrženého pozorovatele, který prostřednictvím svého fotoaparátu záznam uskuteční.
Fotografie Štreita jsou nositeli několika jevů. Záznamem prosté skutečnosti "teď a tady", v tomto případě z vesnick ého prostředí okolí Rýmařova, kde Štreit několik let působil na státním statku.
Patrně jako dnes si archivujeme fotografie digitálně jako soubor v počítači, tehdy používal Jindřich Štreit způsob archivace stejný, jako většina fotografů, pracujících s analogovým přístrojem. Zakládal "zásobníky" negativů, pro které každou stránku kontaktně zkopíroval do pozitivu 1:1, navíc ale pořizoval z již vybraných záběrů kopie A4 nebo A3 na dokumentním papíře, se kterými dále pracoval a z nichž dále vybíral.
Původně tedy tyto kopie zřejmě nebyly určeny k vystavování. Patrně nejmladší z nich je z listopadu 1989, kdy muž obrácený k objektivu zády, patrně funkcionář KSČ, stojí jakoby "sám a opovrhovaný" před zástupem obyčejných lidí, kteří se v té době tak často se objevovali v hledáčku Štreitova fotoaparátu, s vlajkou v národních barvách v rukou.
Téma bylo zprácována v rámci disertační práce na FF UK.