Ponoření do studené vody se využívá jako jednoduchý způsob odstranění únavy a urychlení zotavovacích procesů v organismu po tělesném zatížení. Vědecké studie ovšem poukazují na kontroverzní závěry aplikace studené vody na rychlost zotavení.
Cílem práce je posoudit účinky ponořování do studené vody na průběh zotavení a následný pohybový výkon na základě literární rešerše. Při aplikaci studené vody se objevuje mnoho proměnných, které mohou ovlivňovat rychlost zotavení.
Jsou to především teplota vody, doba ponoření, způsob ponoření (celkové, lokální; nepřerušované, přerušované). Významnou úlohu hraje intenzita a doba zatížení, případně, zda je zatížení kontinuálního nebo intermitentního charakteru.
Z výsledků studií vyplývá, že zotavení studenou vodou má pozitivní vliv na snížení vnímání svalové bolesti. Dále se rychlejší zotavení objevuje při výkonech do vyčerpání, kde dochází k vysoké acidóze (stupňované zatížení do vyčerpání, intermitentní izometrické kontrakce do vyčerpání), nicméně fyziologický princip tohoto zotavení zůstává stále nezodpovězen.