Cíl: Studie má ukázat na závažnost orbitocelulitidy, která přestože je popisována Chandlerem jako počáteční stadium orbitální komplikace rhinosinusitidy může probíhat dramaticky a končit i letálně, a to zejména při současném výskytu nitrolební komplikace. Materiál a metody: V retrospektivní studii je prezentován soubor 18 pacientů operovaných v letech 1999- 2014.
Soubor pacientů tvořilo pět žen, 13 mužů, ve věku v rozmezí od 21 do 75 let, průměrný věk 50 let. Orbitocelulitida se vyskytla vpravo u osmi pacientů, vlevo u osmi pacient ů, a u dvou pacientů oboustranně.
Výsledky: Celkem bylo provedeno u 18 pacientů 24 operací. Tyto operace byly provedeny zevním přístupem 12krát (50 %), endoskopické přístup byl použit jednou (4 %).
Kombinovaným přístupem jsme postupovali 11krát (46 %). CT navigační systém byl použit ve dvou případech (8 %).
Komplikace, které se objevily jako důsledek orbitocelulitidy po operaci: jeden pacient (6 %) s dekompenzovaným diabetes mellitus a současné intrakraniální komplikací zemřel, trvalá diplopie byla pozorována u dvou pacientů (11 %). Závěr: Orbitocelulitida je závažný stav, často vzniklý jako komplikace akutní rhinosinusitidy.
Neléčená orbitocelulitida je spojena s vysokým rizikem komplikací a je potenciálně letální. V léčbě orbitocelulitidy je indikována chirurgická léčba a intravenózní terapie antibiotiky.