Bezdětnost v generacích realizujících svoji reprodukci v období socialismu dosahovala velmi nízké úrovně a ve střední a východní Evropě se stala spíše neobvyklým jevem. Nejinak tomu bylo v České republice, kde se bezdětnost v generacích narozených mezi roky 1940 a 1. polovinou 60. let pohybovala okolo 5-6 %.
Tento článek si klade za cíl poskytnout podrobnější informace o tom, jaké osoby zůstávaly bezdětné ve společnosti, kde lidé zakládali rodiny ve velmi mladém věku a kde převažovala norma dvoudětné rodiny. Krom podrobnějšího popsání a pochopení struktury bezdětných žen si klademe za cíl analyzovat také bezdětnost mužskou, která není běžně předmětem studia bezdětnosti, a to především z důvodu absence spolehlivých statistických dat.
Analýza je postavena na datech výběrového šetření realizovaného v rámci projektu Generations and Gender Survey (GGS), která byla v České republice sebrána v r. 2008 na reprezentativním vzorku osob ve věku 18-79 let. Pro analýzu jsou vybrány generace 1949-1963, pro které ženská bezdětnost dle dat SLDB dosahuje historicky nejnižších hodnot, a metodou binární logistické regrese jsou zjišťovány charakteristiky osob, které determinují to, zda zůstávají celoživotně bezdětní či nikoli.