Kvalitativní výzkumná strategie je založena na jiném typu generalizace než generalizace na populaci. To může znesnadňovat jak prezentaci závěrů kvalitativních šetření ve veřejném prostoru, tak jejich přijetí.
Jednak se zdá, že mimo akademickou sféru jsou v současnosti stále preferovány spíše výzkumy založené na pravděpodobnostním či kvazi-pravděpodobnostním výběru, které umožňují statistickou zobecnitelnost. Zároveň povaha kvalitativních výzkumů klade specifické nároky na žánr jejich závěr ů.
Cílem workshopu je diskutovat problém generalizace v kvalitativním výzkumu ve vztahu k jeho prezentacím mimo akademickou sféru. Proto bude workshop rámován stručnou prezentací, jež se bude věnovat (1) možným podobám generalizace v kvalitativním výzkumu (2) včetně naznačení odlišností v přístupu ke generalizaci v různých oborech (konkrétně pak psychologii, antropologii a sociologii) a (3) vztahu vědy a společnosti.
Jádrem workshopu pak bude moderovaná diskuze zkušeností kvalitativních výzkumníků nad otázkami typu: Co může kvalitativní výzkum veřejnosti nabídnout jako alternativu ke statistické zobecnitelnosti? Proč mohou být relevantní i jiné formy generalizace a jaké? Jaké pozice může kvalitativní výzkumník zaujmout vůči těm, kteří jsou skeptičtí vůči výzkumům, kde není využit pravděpodobnostní typ výběru a jejich výsledky tedy nemohou být statisticky zobecnitelné? A jak tyto pozice ve veřejném prostoru vyjednávat?