Idelalisib je první perorální selektivní inhibitor fosfatidylinositol-3-kinázy δ (PI3Kδ). Z výsledků studie II. fáze (101-09) byla prokázána vysoká účinnost u pacientů s dvojitě refrakterními indolentními B-nehodgkinskými lymfomy.
Idelalisib byl podáván v monoterapii v dávce 150 mg 2x denně per os, a to do selhání léčby nebo významných projevů toxicity. Celková léčebná odpověď byla zaznamenána u 71 ze125 pacientů (57 %), z toho 7 nemocných dosáhlo kompletní remise (6 %), 63 pacientů parciální remise (50 %) a 1 pacient s Waldenströmovou makroglubulinemií dosáhl malé odpovědi.
Medián trvání léčebné odpovědi byl 12,5 měsíce, medián doby do progrese činil 11 měsíců. Na základě těchto výsledků byl idelalisib schválen v roce 2014 agenturou EMA v Evropě pro nemocné s folikulárním lymfomem, kteří jsou refrakterní vůči předchozím dvěma liniím terapie.
I přes nespornou klinickou aktivitu je třeba zmínit potenciální nežádoucí účinky této léčby. Z hlediska nežádoucích účinků (všech stupňů závažnosti) byly pozorovány nejčastěji průjem (43 %), únava (30 %), nauzea (30 %), kašel (29 %) a teploty (28 %).
Z klinicky závažných projevů toxicity stupně byly pozorovány průjmy (13 %) a pneumonie/pneumonitidy (7 %). Nejčastějšími závažnějšími laboratorními projevy toxicity stupně 3 byly neutropenie (27 %) a elevace ALT nebo AST (13 %).
Vzhledem k závažnosti některých nežádoucích účinků léčby idelalisibem americká agentura FDA doporučila zvýšenou opatrnost, a to zejména v souvislosti s riziky hepatotoxicity, průjmů a/nebo kolitid, střevních perforací a pneumonitid. Tyto informace jsou součástí informace o léku.
K přesnému posouzen í klinické závažnosti těchto nežádoucích účinků nutno vyčkat výsledků dalších randomizovaných studií, které právě probíhají.