Téma sociálního zemědělství se objevuje v posledních letech v České republice na základě západoevropské inspirace i jako dobrá zkušenost a také vzhledem k dynamickému rozvoji sociálního podnikání v evropském i českém kontextu. Ukazuje se ale také jako udržitelná praxe fungující v rámci multifunkčního zemědělství, inovativních přístupů v sociální integraci především ve venkovských oblastech, a v rámci alternativních způsobů výkonu sociální práce.
Tento článek je příspěvkem k tematizaci sociálního zemědělství v České republice, kde mu doposud byla věnována malá pozornost. Klade si za cíl přiblížit českému čtenáři obsah tohoto konceptu a představit naši dosavadní zkušenost na základě shrnutí výsledků studie "Možnosti využití konceptu sociálního zemědělství v politikách sociálního začleňování ve venkovském prostředí", která byla zpracována v roce 2015 pro Agenturu pro sociální začleňování, Úřad Vlády ČR.
Zároveň je tento koncept vztažen k sociálnímu podnikání, které popisuje komplexní realitu organizací, jejichž ústřední motivací je poskytování služeb a zboží sloužících veřejně prospěšnému účelu.