Charles Explorer logo
🇨🇿

Tvůrčí psaní jako metoda rozvoje řečové dovednosti psaní v češtině jako cizím - druhém jazyku: Akční výzkum

Publikace na Pedagogická fakulta |
2016

Abstrakt

Publikace je výstupem projektu Tvůrčí psaní jako metoda rozvoje řečové dovednosti psaní v češtině jako cizím / druhém jazyku podpořeného Grantovou agenturou Univerzity Karlovy v Praze (projekt č. 310015) a řešeného v letech 2015 až 2016. Zabývá se rozvíjením řečové dovednosti psaní u mírně a středně pokročilých studentů češtiny jako cizího / druhého jazyka.

Inspirací pro zmíněný výzkum byla skutečnost, že toto téma dosud bývá v odborné lingvodidaktické literatuře o českém jazyku jako cizím / druhém opomíjeno, ačkoliv v současnosti nejpreferovanější metoda výuky cizích jazyků v EU, metoda komunikační, přikládá psaní stejnou důležitost jako ostatním řečovým dovednostem. Dalším podnětem pro náš výzkum byla zejména německá didaktika tvůrčího psaní, která se v cizojazyčné didaktice němčiny prosazuje od 70. let 20. století a psaní koncipuje jako proces.

Projekt se věnuje otázce, zda tvůrčí psaní může pozitivně působit na lingvistickou a diskursivní kompetenci při nabývání češtiny jako cizího / druhého jazyka ve srovnání s tzv. klasickými postupy. Zaměření na tyto kompetence je dáno skutečností, že čeština je nejflexivnější slovanský jazyk.

Pro účely projektu byla provedena sonda - jednosemestrální akční výzkum kvalitativního charakteru. Výzkumný vzorek sestával z nerodilých mluvčích, 30 studentů Ústavu bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jazykové úrovně A2 až B2.

Respondenti byli rozděleni do dvou experimentálních a dvou kontrolních skupin s ohledem na maximální možnou srovnatelnost v jazykové úrovni, v sociolingvistických parametrech, v zadaných žánrech a tématech i v počtu výukových hodin. U experimentálních skupin byla rozvíjena dovednost psaní metodou psaní tvůrčího, u kontrolních skupin klasickými postupy.