Tento článek se zabývá husitiky ve sbírce rukopisů průmyslníka a bibliofila Otokara Kruliše-Randy (1890-1958). Jejím základem se staly rukopisy z mikulovské dietrichštejné knihovny, které byly po odkupu asi čtvrtiny celé sbírky československým státem draženy v aukcích v letech 1933 a 1934.
Podnikatel tak získal několik desítek středověkých kodexů, z nichž patnáct jsou husitika. Jedná se o díla Jana Husa, Jakoubka ze Stříbra a druhé generace českých utrakvistů, která jsou ještě doplněna táborskými a bratrskými spisy a protihusitskou polemikou. Článek nabízí přehled husitik a diskutuje hypotézu, že o jejich získání pro pozdější mikulovskou knihovnu se zasloužil šlechtic protestantského vyznání Ferdinand Hoffmann z Grünbüchlu (1540-1607).
Jeho vlastnictví je přímo doloženo pouze u pěti husitik z mikulovské knihovny, která jsou nyní rozptýlena v různých rukopisných fondech. Rozprodej tří čtvrtin rukopisné sbírky z mikulovského zámku podle názoru autora představoval velkou kulturní ztrátu, kterou částečnou rekonstrukcí někdejšího fondu nelze zacelit.