Otok plic je definován jako stav, při kterém dochází k přestupu tekutin do intersticia plic a který je spojen s rozvojem respirační insuficience a je zpravidla provázen významnou klinickou symptomatologií. Otok plic může vzniknout v souvislosti s fyzickou aktivitou ve vodě při plavání nebo potápění a označuje se jako swimming induced pulmonary edema (SIPE).
Doposud nebyla uspokojivě vysvětlena patogeneze tohoto stavu. Podle dosavadních znalostí se na vzniku stavu podílí několik faktorů.
Patří mezi ně chlad, který vede k periferní vazokonstrikci, centralizaci oběhu a zvýšení žilního návratu k srdci, zvýšená fyzická aktivita, v případě hloubkového potáp ění je dalším faktorem tlak dýchacích plynů a komprese tkáně plic. Novější práce ukázaly, že k otoku plic může dojít i v souvislosti s potápěním na nádech.
Vznik SIPE usnadňuje preexistující poškození myokardu či arteriální hypertenze. Je provázen dušností, kašlem a velmi často hemoptýzou.
Diagnóza je stanovena na základě typického klinického obrazu, ekg a RTG vyšetření, užitečné může být CT vyšetření plic. Základem terapie je podání kyslíku, diuretik, je nutná hospitalizace.
Prevence zatím není vyřešena.