Úvodní studie svazku si klade za cíl představit debatu nad otázkou povahy i vzniku populární literatury (jako specifické součásti literárního pole), a dále přiblížit strategii svazku jako celku. Poté, co jsou uvedena některá často opakovaná klišé, jimiž bývá populární literatura charakterizována, následuje analýza autorských a čtenářsk ých strategií a také sociálních rolí, jež díla označovaná jako popkulturní ve společnosti hrají.
Ponechána stranou není ani otázka estetického hodnocení, jež má svůj počátek už v antice a která na sebe bere podobu různých členění literárního pole (high brow vs. low brow; high brow - midlle brow - low brow; k tomu přistupují fenomény masové a lidové literatury a kultury). Na základě těchto analýz je vysloven postulát, že o fenoménech posléze označovaných jako "populární" lze hovořit už ve starověku a středověku.
To je výchozím bodem celého svazku, který - na bázi holistického přístupu - zkoumá tento typ textů v různých kulturách: egyptské, řecké, v křesťanském středověku, v severské literatuře, ale i v literatuře byzantské a arabské, aby celý výklad dospěl až ke španělským slepeckým romancím a k éře knihtisku. Pozornost autorů je zaměřena zejména na následující aspekty: variace a inovace v rámci žánru; jazyk, styl a sociální status; autoparodie a komika; fantazie - fikce - lež; Sitz im Leben; dobové přijetí a klasifikace zkoumaných textů.
Studie je zakončena shrnutím některých obecných rysů, jimiž se zkoumané texty vyznačují.