V souvislosti se stárnutím populace a častějš ím výskytem neurodegenerativních onemocnění projevujících se kognitivními poruchami nabývá na významu i standardní neuropsychologické vyšetření. V posledních deseti letech došlo ke změně pohledu na funkci i podobu neuropsychologického vyšetření v diagnostickém procesu a do klinické praxe se dostávají doporučení z výzkumné oblasti.
Největší pozornost se věnuje diagnostice kognitivních poruch, které mohou signalizovat rozvoj neurodegenerativních onemocnění. Nejrozšířenějším neurodegenerativním onemocněním je Alzheimerova nemoc, která prošla revizí diagnostických kritérií, kde hraje neuropsychologická diagnostika jednu ze zásadních rolí v celém diagnostickém procesu.
V článku autoři shrnují základní neuropsychologické postupy vyšetření kognitivních poruch, jak jsou formulovány pro klinickou praxi i v diagnostických kritériích. Soustřeďují se na úlohu neuropsychologického vyšetření v preklinickém stádiu neurodegenerativních onemocnění, ve stadiu mírné kognitivní poruchy a ve stadiu demence.
Uvádějí doporučené postupy pro tvorbu neuropsychologické baterie a doporučují českou verzi neuropsychologické baterie pro diagnostiku mírné kognitivní poruchy na základě dlouholetých výzkumných i klinických poznatků.