Úvod: Je prezentována monocentrická retrospektivní studie souboru pacientů s ankylozujíc í spondylartritidou léčených pro zlomeninu páteře. V souboru těchto pacientů je hodnocena problematika diagnostiky, mechanismus úrazu, neurologický nález a typ zlomeniny.
Podrobně je následně hodnocena strategie léčby, komplikace a vývoj neurologického nálezu. Materiál a metoda: Na Ortopedické klinice Nemocnice Na Bulovce bylo od ledna 2010 do prosince 2014 léčeno celkem osm mužů průměrného věku 63 let.
Převažovala zlomenina krční páteře dominantně v subaxiální lokalizaci C6/7 (u tří pacientů), dále pak v hrudně-bederním přechodu páteře (u dvou pacientů). U ostatních pacientů byla diagnostikována 1x zlomenina v oblasti dentu C2, 1x zlomenina hrudní páteře Th 5/6 a 1x zlomenina bederní páteře L3/4.
Celkem pět pacientů bylo léčeno zadní repozicí, instrumentací a fúzí, pouze jeden pacient se zlomeninou C6/7 s minimální kyfotickou deformitou byl léčen předním přístupem, deliberací a spondylodézou. Dva pacienti byli léčeni konzervativně.
Výsledky: U tří pacientů (37,5 %) byla diagnóza provedena se zpožděním a u dvou z nich došlo v tomto intervalu k rozvoji neurologického deficitu. Z akutních operačních komplikací byl zaznamenán 1x povrchový infekt, 2x malpozice šroubu dorzální instrumentace a 1x bronchopneumonie v časném pooperačním období.
U žádného pacienta nedošlo v pooperačním období ke zhoršení neurologického nálezu. Diskuze: V léčbě nestabilních zlomenin preferujeme operační terapii.
Používáme zadní operační přístup s dorzální instrumentací v rozsahu minimálně dvou segmentů nad a pod úrovní zlomeniny.