Čl ánek přináší přehledné informace k problematice ADHD, respektive hyperkinetické poruše chování a poruše pozornosti, DSM-V, ICD-10. Základní porucha je porucha pozornosti, která je podmíněná biologicky (geneticky nebo perinatálně).
Tyto etiologické faktory způsobují relativně přesně definovanou vývojovou změnu CNS, která se týká zejména prefrontální kůry a bazálních ganglií, je provázena deficitem transmiterů dopaminu a noradrenalinu a tento deficit je velmi úspěšně korigován podáním stimulancií nebo atomoxetinu. Vývojová problematika je definována různými trajektoriemi ústupu příznaků, z nichž některé jsou pouze hypotetické (ústup příznaků v předškolním věku nebo okolo desátého roku), jiné jsou nepochybné, v období puberty a časné dospělosti.
Důležitá je léčba farmakologická, ale i psychoterapeutická. Nedostatečná péče se často projeví rozvojem závažných komorbidních poruch včetně drogové závislosti.
Porucha se vyskytuje u dětí předškolních, školních, v dospívání a u části pacientů i v dospělosti. Jedná se o poruchu neurovývojovou, která představuje nejlépe probádanou poruchu v psychiatrii, zejména z hlediska biologického substrátu CNS, s velmi úspěšnou farmakoterapií.