Cíl: Zhodnotit možnosti snížení dávky z vyšetření 18F-FDG-PET/CT u dětí. Metodika: Bylo provedeno 20 vyšetření 18F-FDG-PET/CT u 15 dětí ve věku 3-14 let v průběhu 10 měsíců.
Vyšetření byla provedena s podáním radiofarmaka v dávce aktivity 2 MBq/kg pomocí PET/CT se čtyřprstencovým PET subsystémem s kraniokaudálním field-of-view 22,8 cm s akvizicí dat 1,5 min na jednu polohu akvizice technikou step-and-shoot s využitím rekonstrukce PET dat pomocí point spread funkce (PSF) a techniky time-of-flight, dále 128řadým CT subsystémem s přímou analogově digitální konverzí na detektoru, s nízkovoltážním protokolem s preferencí expozice s 80 kV a rekonstrukcí dat pomocí iterativní rekonstrukce dat druhé generace. Výsledky: U všech nemocných bylo dosaženo adekvátního zobrazení, aplikovaná aktivita byla v rozmezí 39-142 MBq, u tří dětí byla provedena vyšetření staging a interim nebo restaging, u jednoho dítěte byla provedena vyšetření stagingu a dvě restagingová.
Dávka z CT vyjádřená hodnotou dose-lenght-product (DLP) dosáhla v rozsahu trupu od 39 do 66 mGy, celotělově 83 do 150 mGy. Závěr: U hybridního zobrazení 18F-FDG-PET/CT je možné významně snížit expoziční dávku u dětí kombinací nízké aplikované aktivity radiofarmaka, použitím pokročilé expoziční techniky s kontrolou dávky CT s preferencí nízké voltáže a moderními rekonstrukčními technikami PET i CT obrazu.