Význam studia arbovirových nákaz přenášených invazivními druhy komárů pro Evropu v posledních letech výrazně vzrůstá, v důsledku úspěšného etablování těchto vektorů v Evropě. Komáři (známe více než 3 200 druhů) se vyskytují přirozeně na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, sají krev teplokrevných živočichů a přitom jsou schopni přenášet nebezpečné nemoci.
Za noc dokáží některé druhy urazit až 10 km a mohou létat až 4 hodiny bez přestávky rychlostí 1-2 km/h. Většina druhů je aktivní a shání potravu v noci, večer či ráno.
Samičkám obvykle trvá asi 50 sekund, než prorazí savci kůži, a sání krve obvykle trvá zhruba 2,5 minuty. Mohou žít po dobu několika týdnů nebo měsíců, v závislosti na podmínkách prostředí.
Projekt VectorNet, evropská síť výměny informací a sdílení dat, se stala důležitým prostředkem pro sledování a kontrolu geografické distribuce arthropoidních vektorů, transmise infekčních agens mezi lidskou populací a zvířaty; zabývá se i vývojem strategických plánů boje s tímto problémem, vakcinační politikou - to vše jsou důležité úkoly současnosti, obdobně jako vývoj a aplikace nových dezinsekčních prostředků.