Příspěvek přináší stručný faktografický přehled letních kurzů češtiny pro krajany pořádaných zhruba od poloviny 70. let 20. století Československým ústavem zahraničním, zpočátku ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Tyto kurzy a semináře byly nejprve určeny pro krajany a učitele češtiny z Texasu, v pozdějších letech také pro účastníky z jiných zemí světa.
Vedle krajanů na ně byli po několik let zváni také studenti bohemistiky z několika evropských univerzit. Přísp ěvek přibližuje sociokulturní, pedagogické i lingvistické zvláštnosti a specifičnost těchto kurzů, připomíná některé významné osobnosti z Univerzity Karlovy s kurzy spjaté i konkrétní účastníky a absolventy, s nimiž se autorka příspěvku setkala během svého třicetiletého pedagogického působení v těchto kurzech při výuce češtiny i při spoluorganizování a absolvování kulturního a historicko-poznávacího programu.
Příspěvek prezentuje také krátké ukázky autentických vyjádření samotných účastníků o těchto kurzech češtiny, o jejich významu a poslání.