Charles Explorer logo
🇨🇿

DOPING U ČESKÝCH ADOLESCENTŮ: PREVALENCE A POSTOJE

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2016

Abstrakt

Cíle studie: Mezinárodní výzkumy ukazují, že doping představuje závažný problém v soutěžním i rekreačním sportu, včetně sportu adolescentů. Přesto v poslední době nejsou k dispozici výzkumy, které by se tímto jevem v českém kontextu podrobněji zabývaly.

Cílem předkládané studie je prozkoumat udávanou míru užívání dopingu u českých adolescentů a jejich postoje k dopingu. Vzorek a uspořádání: Výzkumu se zúčastnilo 2851 adolescentů ze všech krajů České republiky (průměrný věk 16,2 let), kteří vyplnili baterii dotazníků zachycujících jejich zkušenost s dopingem a postoje k různým aspektům dopingu.

Výsledky: Bylo zjištěno, že ve srovnání s mezinárodními studiemi uváděli čeští adolescenti relativně vysokou míru užívání dopingu: 8 % respondentů uvedlo, že mělo s dopingem alespoň jednorázovou zkušenost, přičemž více než dvojnásobek (16,9 %) respondentů uvedlo, že jim byl doping alespoň jednou nabídnut. Doping udávali častěji muži, studující středních odborných učilišť a sportovních škol.

Nejvyšší míru užívání dopingu udávali vrcholoví sportovci (12,3 %), následovaní rekreačními sportovci (8,9 %). Doping byl nejčastěji nabízen vrcholovým sportovcům a soutěžním sportovcům: 25 % vrcholových sportovců uvedlo, že jim byl doping alespoň jednou nabídnut.

Na obecné úrovni udávali respondenti negativní postoje k dopingu, které však byly pozitivnější ve srovnání se studiemi z jiných zemí. Negativnější postoje k dopingu uváděli starší respondenti, kteří sportovali častěji a na vyšší úrovni, pocházející z rodin vzdělanějších a více sportujících rodičů.

Limity studie: Naše výsledky naznačují, že doping u českých adolescentů představuje rizikové chování, které se objevuje u relativně velké části adolescentní populace. Současně je však nutno brát v úvahu, že se jedná o dotazníkovou studii vycházející ze sebehodnocení respondentů.