Výpočetní tomografie (CT) v gastroenterologii nabízí kromě rutinního vyšetřen í břicha a pánve i širokou paletu speciálních vyšetření cílených na určité orgány a patologie. CT vyšetření je spojeno s radiační zátěží (ta se mezi jednotlivými pracovišti liší) a sekundárním rizikem vzniku nádoru, a proto by mělo být indikováno uvážlivě a pacient by měl být o vyšetření dobře informován.
U většiny vyšetření je nitrožilně podávána jódová kontrastní látka. U pacientů s vyšším rizikem alergické reakce je nutné podat premedikaci nebo lépe indikovat jiné vyšetření (magnetickou rezonanci, ultrasonografii, nukleárně medicínské).
Nejlepší prevencí vzniku kontrastní nefropatie je dobrá hydratace. Některá CT vyšetření vyžadují speciální přípravu buď těsně před vyšetřením (CT enterografie), nebo i den před vyšetřením (CT kolonografie).
CT kolonografie má ve vyhledávání polypů a nádorů tlustého střeva srovnatelnou výtěžnost jako kolonoskopie a tyto metody se navzájem doplňují a nekonkurují si. V řadě indikací k CT existuje magnetická rezonance jako plnohodnotná nebo lepší alternativa (MR enterografie, MR jater) bez radiační zátěže.