Failed back surgery syndrome (FBSS) je jednou z příčin chronických bolestí a funkčního oslabení. Léčba FBSS je většinou komplikovaná a je nutné využít mnoho protibolestivých metod.
V posledních desetiletích získala v léčbě nejsložitějších bolestivých stavů u FBSS nezastupitelné místo neuromodulační analgetická léčba. V České republice (ČR) se neuromodulační analgetické systémy dostaly oficiálně do možností léčby indikovaných chronických bolestivých stavů v roce 2000.
Ve shodě se zahraničními soubory je stále nejčastější diagnózou k neuromodula ční analgetické léčbě právě FBSS. V tomto kazuistickém sdělení je popsána léčba velmi komplikovaného stavu chronické bolesti u nemocného s FBSS, jenž je dlouhodobě léčen neurostimulačními analgetickými systémy.
Po vyčerpání základní léčby a po zhodnocení nálezu bylo přistoupeno k operacím v oblasti bederní páteře. U nemocného vznikl typický FBSS se smíšenou bolestí zad a bolestí obou dolních končetin.
Po vyčerpání všech standardních možností léčby FBSS se přistoupilo k dlouhodobé intraspinální analgetické léčbě. Byly pakovaně zavedeny portové systémy, nejdříve epidurálně, ozději subarachnoidálně, s dobrými analgetickými účinky, ale s významnými vedlejšími nežádoucími účinky, zejména infekčními komplikacemi.
Po zahájení programu neuromodulační léčby v ČR bylo přistoupeno u nemocného k neurostimulační analgetické léčbě s využitím dvou epidurálně zavedených elektrod v lednu 2001. Neurostimulační systémy poskytovaly pacientovi dobrý analgetický efekt, ale objevily se komplikace, zejména elektrod, s nutností jejich revizí a výměn.
Proto bylo rozhodnuto o zavedení chirurgické elektrody. Ani toto zavedení nebylo bez komplikací, ale v současné době se již přes rok daří velmi dobře zvládat chronickou bolest neurostimulačním systémem s opakovaně nabíjitelným generátorem a chirurgicky zavedenou elektrodou.