Předmětem vědecké monografie je vznik, vývoj, význam a historické proměny Královské cesty v Praze. Královská cesta, zvaná také Korunovační cesta, je v knize představena jako symbolické označení trasy, spojující území Starého Města, Malé Strany a Hradčan, jíž absolvovali čeští panovníci se svým průvodem k příležitosti korunovace v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Královská cesta reprezentuje architektonický i urbanistický celek, jehož původní středověkou strukturu většinou překryly, zejména vně staveb, barokní, rokokové, klasicistní a další historicky následující stavební úpravy. Kniha neopomíjí ani objekty zmizelé v důsledku reforem Josefa II. nebo stavebních proměn Prahy na přelomu 19. a 20. století, k nimž patřily zvýšené stavebně podnikatelské aktivity a pražská asanace.
V práci je vedle stavebně-historického vývoje kladen důraz na analýzu světa každodennosti, zejména zmizelého všedního i svátečního života obyvatel staré Prahy včetně řemesel, živností, trhů, obchodů a hospod. Cílem publikace je popsat a interpretovat starou Prahu optikou Královské cesty, která představuje ojedinělý celek architektonické a urbanistické struktury, žité historie a specifického světa každodennosti obyvatel staré Prahy.