Diabetes mellitus je nebezpečné onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Pozdní rozpoznání nemoci či nedodržování léčebných postupů může vést k rozvoji následných komplikací, které nemocného výrazně omezují v každodenním životě a vyžadují finančně náročnou lékařskou pomoc.
Rostoucí prevalence tohoto onemocnění je tak obrovskou hrozbou pro celou společnost. Cílem této dizertační práce je analyzovat současnou populaci diabetiků v Česku na základě geodemografických charakteristik.
Zvýšená pozornost je věnována analýze osob s diabetem z hlediska věku, který je v českém prostředí nedostatečně datově podchycen. Z toho důvodu budou v práci využita anonymizovaná data od největší české zdravotní pojišťovny - od VZP ČR.
V první části této práce je diabetes představen z medicínského pohledu, kdy je kladen důraz hlavně na popis základních typů tohoto onemocnění, ale pozornost je věnována i dalším zdravotním komplikacím, které tato nemoc může způsobovat. V teoretické části není opomenuta diskuze nad hlavními rizikovými faktory ovlivňujícími rozvoj nemoci, jako jsou genetické predispozice, věk, obezita nebo další možné vlivy zvyšující riziko onemocnění diabetem.
Stěžejní částí práce jsou analytické kapitoly, kde je kromě vývoje prevalence a incidence diabetu popsána také věková struktura diabetiků. Právě věk může být rozhodujícím činitelem při vzniku tohoto onemocnění.
Diabetes mellitus je onemocněním, které zvyšuje riziko úmrtí u nemocných, a z toho důvodu je podrobněji analyzována i úmrtnost osob s diabetem. Získaná data od VZP ČR dovolují zaměřit se také na poskytování a spotřebu zdravotní péče u diabetiků.
Zpracované analýzy tak mohou poukázat na případné nedostatky v poskytování zdravotní péče. Tato dizertační práce obsahuje i kapitolu věnovanou modelaci budoucího vývoje, který by predikoval počty nemocných na základě předem stanovených předpokladů.