Během normálního stárnutí dochází k poklesu čichového a chuťového vnímání, jehož si lidé často nebývají vědomi. Tento pokles, zapříčiněný fyziologickými změnami na periferní i centrální úrovni čichového a chuťového ústrojí, je měřitelný například psychofyzickými metodami testování čichu a chuti.
Studium poklesu chemosenzorických funkcí během normálního stárnutí má smysl nejenom pro diagnostické účely u neurodegenerativních onemocnění, ale i ve vztahu ke kvalitě života. Dopady na kvalitu života stárnoucího člověka zahrnují především vzrůst rizika nehody v domácnosti, jako je požár či výbuch plynu, umenšený požitek z jídla a obecně změny stravovacích návyků s případnými důsledky pro zdravotní stav.
Cílem tohoto přehledového článku je představit povahu, příčiny a důsledky poklesu čichových a chuťových funkcí u normálně stárnoucích osob, ale i možnosti a přínos screeningu čichu a chuti pomocí takzvaných psychofyzických testů. Důraz je přitom kladen na čich vzhledem k relativně větší míře jeho poklesu a závažnosti důsledků tohoto jevu pro zdraví a kvalitu života normálně stárnoucích osob.