Narůstající prevalence syndromu demence v současné době vede k potřebě efektivní diagnostiky kognitivních poruch. Jedním z vhodných nástroj ů může být Opakovatelná baterie pro hodnocení neuropsychologického stavu (RBANS).
Pro správné vyhodnocení a interpretaci skórů jsou ale potřeba adekvátní normativní údaje. V této práci porovnáváme v ýkon českých seniorů s původní americkou normou v různých subtestech a indexových skórech RBANS.
Vyhodnotili jsme 114 vyšetření zdravých dobrovolníků ve věku od 60 do 90 let, s délkou školní docházky od 5 do 20 let. Použili jsme experimentální českou verzi RBANS.
Srovnali jsme data z 12 subtestů, 5 indexových skórů a Celkový skór, jako reference sloužila věkově odpovídající část původního normativního vzorku testu (N=270). Vyhodnotili jsme také vliv věku, vzdělání a pohlaví na skóry.Naši dobrovolníci dosáhli statisticky významně vyšších skórů v indexu Bezprostřední paměť.
Ostatní indexové a hrubé skóry se od původní normy nelišily. Zjistili jsme statisticky významné, i když spíše slabé, korelace skórů s demografickými údaji.
Výsledky nazna čují, že pro zavedení RBANS do klinické praxe bude potřeba získat lokální normativní data.