Charles Explorer logo
🇨🇿

Teoretické nástroje pro kategorizaci a funkční explanace vztahů v jazyce

Publikace

Abstrakt

Disertační práce Teoretické nástroje pro kategorizaci a funkční explanace vztahů v jazyce se věnuje jazykové kategorizaci v perspektivě empirického zkoumání gramatiky. Hlavním cílem je prezentovat teoretické i praktické možnosti výzkumu gramatických kategorií, a to s důrazem na funkční vysvětlení, proč zkoumané struktury v jazycích vypadají tak, jak vypadají.

Obsah práce lze rozdělit do dvou částí. (i) V prvních dvou kapitolách se text věnuje metodologickým a teoretickým základům empirického jazykového výzkumu (včetně problematiky metajazyka, srovnávání jazyků, diskrétnosti a gradientnosti). Zvláštní pozornost je věnována funkčně-evolučním přístupům, v nichž je gramatika popisována ve vzájemném propojení s jazykovým užíváním, a konkrétně objasnění funkčních jazykových explanací pomocí frekvence. (ii) V dalších třech kapitolách jsou na kategoriích posesivity a stupňování adjektiv v češtině demonstrovány možnosti korpusově založeného výzkumu podle zásad přijatých v první části.

Posesivita v češtině je popsána s ohledem na hypotézy založené na statistických tendencích v jazykovém užívání. Navazující výzkum ukázal zejména souvislosti frekvence užívání s hierarchií životnosti a úlohu aktuálního členění.

Na výzkumu stupňování českých adjektiv byla především demonstrována role frekvence (frekvenčních efektů i frekvenčních asymetrií) při explanaci formální morfologické struktury komparativu. Práce tak jako celek ukazuje potenciál funkčně-evoluční jazykové perspektivy, v níž je jazyk popisován a vysvětlován v souvislostech s jeho užíváním v komunikaci.