Koncept "vývojových počátků zdraví a nemoci" předpokládá, že časný vývoj jedince programuje zdraví i riziko vzniku chorob v dospělosti procesy vývojové plasticity, které umožňují vznik různých fenotypů z jednoho genotypu v reakci na signály z prostředí. Významným faktorem programování je časná výživa.
Nepřiměřená intrauterinní i postnatální výživa ovlivňuje celoživotní zdraví jedince i dalších generací. Preventivní opatření snižující náchylnost k nepřenosným chorobám, zejména obezitě a s ní souvisejícím nemocem, jsou nejúčinnější v období nejvyšší plasticity, během reprodukčního cyklu člověka, kam patří těhotenství a kojení.
Základním preventivním opatřením je exkluzivní kojení 6 měsíců a dále pokračování v kojení s komplementární výživou s přiměřeným množstvím bílkovin a energie. Kojení snižuje riziko nadváhy a obezity v kojeneckém a dětském věku, v adolescenci i dospělosti; snižuje tak i pravděpodobnost nadváhy a obezity matky před koncepcí a během těhotenství, tedy i riziko fetální nadvýživy s důsledky pro zdraví dítěte.