Text vymezuje politický a náboženský kontext proměn Blízkého východu od roku 2003 do roku 2016. Výklad se zabývá tím, jak svržení režimu Saddáma Husajna v roce 2003 a následná válka v Iráku, stejně jako občanská válka v Sýrii a ud álosti tzv.
Arabského jara ovlivnily zásadním způsobem život menšinových komunit. Předmětem jsou různá vymezení termínu menšina, resp. etnicko-náboženská menšina, dále otázky individuální a kolektivní identity.
Autor zastává názor, že "menšiny" nelze chápat apriorně jako bezmocné a pouze pasivní oběti většinové společnosti či náboženství. Za přínosnější považuje přistupovat k menšinám jako k potenciálně aktivním aktérům společenského a politického dění, již mohou užívat různé strategie nejen k posílení vlastních pozic v rámci většinové společnosti, ale též k prosazování zájmů celospolečenských.
Pro vlastní status/postavení kvantitativně pojímaných menšin není primárně důležitá jejich početní podřízenost, ale vztah k mocenským strukturám, který má procesuální a dynamickou povahu.