Studie byla zaměřená na identifikaci proměnných predikujících variabilitu struktury problémového chování v souvislosti s užíváním kanabisu. Soubor a procedura.
Soubor tvořil reprezentativní vzorek 3928 17 letých adolescentů (chlapci = 1918; dívky = 2010) vyšetřených v rámci mezinárodního projektu ESPAD. Do studie bylo zařazeno 1052 (588 chlapců; 464 dívek) jedinců, kteří uvedli užívání kanabisu.
Z databáze ESPAD bylo do analýzy vybráno 18 proměnných, u kterých byla předpokládána asociace se strukturou problémového chování v souvislosti s užíváním kanabisu, operacionalizovan ým skríningovým dotazníkem CAST. Výsledky.
Vícenásobná regresní analýza identifikovala osm statisticky významných prediktorů: Frekvence užívání kanabisu za celý život, Frekvence a míra kouření, Frekvence kontaktů s přáteli užívajícími kanabis, Spokojenost se vztahem s přáteli, Emocionální podpora rodičů, Počet přátel užívajících kanabis, Věk prvního užití kanabisu, Pohlaví. Model vyčerpal celkem 43,7 % variability struktury problémového chování.
Srovnání 7bodové hranice skóru CAST jako indikátoru pro profesionální zásah u českého souboru s francouzským nenaznačilo klinicky podstatné rozdíly. Stupnici lze předběžně doporučit k uvážlivému použití jako třídícího nástroje v klinické praxi.