Polytrauma představuje nejzávažnější stupeň poranění, kde výsledek léčby závisí na kvalitě poskytované přednemocniční péče podle ATLS (Advanced Trauma Life Support) a dále na dostupnosti neodkladné vysoce specializované péče v traumatologických centrech. Náplní resuscitace v časné poúrazové fázi je i prevenci vzniku letální triády (hypotermie, acidóza, koagulopatie), a to již v průběhu přednemocniční etapy a dále i při příjmu na traumatologické oddělení (damage control resuscitation). Náplní damage control resuscitation je udržení permisivní hypotenze a korekce koagulopatie podáním erytrocytové masy, čerstvé mražené plazmy a koncentrátu trombocytů s restrikcí krystaloidů. Léčba v traumatologickém centru s implementovaným systémem péče obsahuje:
1. Stanovení posloupnosti v ošetření jednotlivých úrazů - a) kontrola zevního a nitrodutinového krvácení, b) operace pro kraniocerebrální poranění, c) zevní fixace zlomemin.
2. Fázové ošetření nitrodutionových poranění (damage control surgery) a poranění končetin (damage control ortopedics).
3. Neoperační léčení poranění solidních orgánů včetně radiointervence.
4. Poúrazovou diferencovanou péči po primární operaci (léčba letální triády).
5. Rozšíření léčebného režimu u kraniocerebrálních poranění (stabilzace perfuzního tlaku v mozku a dostatečná oxygenace mozku).
6. Moderní léčebnou strategii v mechanické ventilaci (protektivní, neinvazivní ventilace).
7. Integraci nových zobrazovacích metod MDCT (multidetektorová výpočetní tomografie). Zajištění komplexního postupu v péči o polytraumata vyžaduje aktivní zapojení řady klinických oborů, a to již v časné poúrazové fázi.