Kvalita rodinných vztahů se považuje za významnou v procesu rozvoje závislosti (protektivní nebo rizikový faktor). Studie se zabývá tím, jak vnímají svou rodinu a vztahy v ní děti s výchovnými potížemi, děti s úzkostn ými potížemi a děti bez větších potíží (celkem 87 dětí - klientů psychologických poraden ve věku od 5 do 18 let, průměrný věk 10 let). Ústředním zdrojem informací je metoda FAST, která prostorově operacionalizuje vztahy a také umožňuje získat verbální popis jednotlivých situací v rodině.
Ukázalo se, že nejvyšší celková rodinná koheze byla v rodinách dětí bez výrazných potíží, naopak nebyly zjištěny velké rozdíly v úrovni celkové koheze mezi rodinami dětí s úzkostnými a výchovnými potížemi. Jedná se o důležité zjištění, protože rodiny úzkostných děti se rodinnému terapeutovi zpravidla jeví jako velmi soudržné.
Z analýzy verbálních komentářů dětí k postaveným reprezentacím rodiny vyplynulo, že mezi dětmi s různými potížemi byly podstatné rozdíly v tom, jak popisovaly intenzitu, vývoj a řešení konfliktů v rodině. Zdá se, že FAST rozlišuje mezi dětmi s různými typy potíží a může sloužit jako zdroj informací při detekci rizikových rodin v rámci rané intervence.