Pacientů s renálním selháním (RS) neustále přibývá. Pacienti jsou léčeni hemodialýzou, peritoneální dialýzou nebo transplantací, jež do různé míry ovlivňují kvalitu jejich života.
Ošetřovatelská péče o tyto pacienty je dlouhodobá, komplexní a specifická; pochopení jedinečných prožitků pacienta umožní poskytování individualizované a kvalitnější péče. Cílem výzkumu je popsat, jak pacienti s expertní a důvěrnou znalostí léčby RS subjektivněnvnímají kvalitu svého života a co to znamená pro ošetřovatelskou péči.
Kvalitativní výzkum probíhal formou nestandardizovaných polostrukturovaných rozhovorů s pacienty s RS. Získaná data jsou vyhodnocována tématickou analýzou, roztříděna do kódů a kategorií.
Informanti byli předem informováni o průběhu výzkumu a jeho etickém aspektu a souhlasili se zahrnutím do výzkumu. Pacientka popisuje vylepšování hemodialyzační léčby od roku 1988 z pohledu uživatele -experta.
Transplantace jí nicméně dočasně umožnila žít "normální" život, který považuje za normální i s nutností užívání léků a neustálých kontrol. Pacientka konkrétně definuje strategie ke zvládnutí své nemoci, přičemž si jasně uvědomuje sníženou kvalitu svého života, ale přesto nachází motivaci žít aktivní život.
Nalezená zjištění přispějí ke zlepšení péče o pacienty s renálním selháním v dialyzačním středisku, kde výzkum probíhal, protože lépe porozumíme pacientovým potřebám i jejich pohledu na danou problematiku. Dílčí výsledky budou publikovány k širšímu využití.