Kniha je komentovanou antologií textů nejvýznamnějších latinských pramenů ke slovanskému pohanství. Ve dvojjazyčném, latinsko-českém vydání se stručnými úvody, kritickým aparátem a výkladovými poznámkami systematicky předkládá čtenáři zmínky o náboženství, svatyních, bozích a zvycích star ých Slovanů na Balkáně, v Polabí a Pobaltí, o christianizaci Pomořanska a Rujány či o údajných pohanských přežitcích v synkretické lidové kultuře středověkých Čech a Polska.
Mimořádně cenná svědectví přinášejí rozsáhlé úryvky ze Životů biskupa Oty Bamberského, pojednávající mimo jiné o kultu bohů Triglava a Gerovita v Pomořansku, anebo obsáhlé pasáže z Činů Dánů Saxona Grammatika, vyprávějící o pádu svatyně boha Svantovita v rujánské Arkoně. Většina pramenů vychází v českém překladu vůbec poprvé.
Každý text je vybaven úvodem a medailonkem autora, seznamem užitých edic a existujících překladů a stručným souhrnem nejdůležitější sekundární literatury. Antologie je také doplněna rozsáhlou bibliografií, seznamem zkratek, jazyků a vyobrazení a také čtyřmi rejstříky: osobním, místním, etnonymickým a rejstříkem náboženských a rituálních pojmů.
V pozadí výboru stojí zejména obecná snaha o stanovení pevných pramenných základů pro další, hlubší studium problematiky slovanského pohanského, před-křesťanského náboženství, kde "náboženství" je chápáno jako komplexní amalgám politických, poetických, ekonomických, válečných a rituálních aspektů kultury starých Slovanů. Kniha se o tento studijní záměr zasluhuje zejména respektováním žánrových, místních i dobových zvláštností předložených písemných pramenů.
Je vhodná nejen pro religionisty a specialisty na slovanské pohanství, ale také v širším smyslu pro slavisty, medievalisty, církevní historiky a religionisty zabývající se synkretismem a náboženskou změnou.