Téma diplomové práce vychází z doporučených postupů pro neodkladnou resuscitaci European Resuscitation Council z roku 2015. Důležitých krokem v těchto postupech je časné použití automatického externího defibrilátoru (AED) poučeným laikem.
AED je součástí vybavení složek integrovaného záchranného systému (IZS) (hasiči, dobrovolní hasiči, státní a měst ští policisté). Jejich proškolením se zabývá Záchranná služba.
Cílem výzkumu bylo zjistit, zda je koncepce školení v problematice poskytování kardiopulmonální resuscitace s užitím AED pro příslušníky IZS dostatečná. Kvantitativní výzkum za využití anonymního a dobrovolného dotazníkového šetření na vzorku 104 příslušníků IZS.
Výzkum byl schválen příslušnými vedoucími pracovníky oslovených IZS ve zvolené lokalitě. Respondenti ve více než 90 % správně popsali postup zhodnocení vědomí a dýchání oběti a následné kroky včetně provádění masáže srdce; postup použití AED a to i u dětí, přičemž byly zjištěny rozdíly mezi jednotlivými profesními skupinami.
Z výsledků se zdá, že s resuscitací se v praxi již setkala polovina respondentů. Školení v resuscitaci s použitím AED bylo srozumitelné pro 96 % respondentů, 40 % by uvítalo rozšíření praktické části školení. Respondenti považují proškolování v jednoročních intervalech za dostatečné v 60 %; ale 36 % by uvítalo častější školení.
Výstupy z této práce by měly posloužit k úpravě osnovy školení pořádané Záchrannou službou pro příslušníky integrovaného záchranného systému.