Hlavním cílem této práce je provést komparaci právních úprav turistického značení v evropských zemích. Tato komparace se zaměřuje zejména na několik aspektů.
Prvním aspektem je právo provádět turistické značení, resp. za tímto účelem vstupovat na pozemky a jemu odpovídající povinnost strpět provedení takového značení a vstup na pozemek za tímto účelem. Druhým aspektem je pak komparace právních úprav přestupků za poškození nebo odstranění turistického značení, ale i za naopak neoprávněné umístění takového značení.
Práce se skládá v podstatě ze dvou částí. První část práce popisuje stav v České republice, a to jak stávající právní úpravu, tak stručný historický exkurz do právní úpravy turistického značení na území dnešní České republiky.
Druhá část práce je část komparativní. V této druhé části jsou nejprve podrobněji představeny právní úpravy zemí sousedících s Českou republikou, a to zejména z důvodu podobné právní kultury.
Poté jsou představeny právní úpravy v dalších evropských zemích, kde byla právní úprava turistického značení studována a podařilo se zjistit stávající právní situaci. Podrobněji jsou samozřejmě představeny ty země, kde existuje právní úprava turistického značení podrobná, respektive kde je turistické značení adresováno závaznými právními předpisy.