V různých vědeckých disciplínách vzrůstá zájem o výzkum megalomanských sportovních akcí, pro které se v zahraniční literatuře vžil termín "sport mega-events". Jednou z paradigmatických publikací k tomuto tématu je recenzovaný sborník, který odkrývá zásadní sociálně-ekonomické problémy spjaté s mega-eventy.
Již samotný vágně formulovaný název publikace však předznamenává některé její hlavní slabiny - nedostatečně definovaný termín "mega event", nejasné časové i geografické vymezení zkoumaného fenoménu a s tím související neodůvodněný výběr analyzovaných akcí. Na příkladu mistrovství světa ve fotbale, olympijských a asijských her se renomovaní autoři z různých vědeckých oborů pokoušejí nejen dokumentovat negativní dopad mega-eventů na politicko-ekonomickou a sociální oblast pořadatelských zemí, ale také vyzdvihnout propojení mezi těmito akcemi a globálním rozložením kapitálu.
Při rozboru se autoři opírají o myšlenky politické ekonomie, která jim umožňuje přesvědčivě prokázat, jak mega-eventy v místech konání zapříčiňují sociální nespravedlnost. Mnohem méně lze ale tímto přístupem podchytit jiné stinné stránky mega-eventů, například jejich vliv na konstrukci genderu či přiživování nacionalismu.
Také otázku věrohodnosti zpracovávaných pramenů ponechávají autoři převážně stranou, stejně jako úvahu, zda by mnohé ekonomické a sociální potíže ve zkoumaných zemích nevznikly i bez mega-eventů. Význam knihy pro české publikum spočívá mimo jiné v tom, že její teoreticko-metodologické instrumentárium může dodat nov é impulsy při bádání o Sokolu.